Menu

4 druhy španělských sýrů, které opravdu musíte vyzkoušet

Španělské sýry možná nejsou tak slavné jako od jejich severních sousedů ve světě sýrů, ale to je určitě způsobeno nedostatkem marketingu a ne nedostatkem velkolepého sýra! Od smetanového syrového kravského mléka Arzúa po ostře vyzrálé směsi ovčího mléka v sušeném Manchegu, španělský sýr má škálu textur a chutí.

Arzúa-Ulloa

Odkud pochází: Tento světle žlutý sýr pochází ze severozápadního koutu Španělska v oblasti Galicie. Tato deštivá oblast je známá svým dobytkem chovaným pro hovězí maso a sýr, který se pase na jeho jasně zelených kopcích. Konkrétní krávy, které produkují mléko pro Arzúa, se pasou podél břehů řeky Ulloa poblíž města La Coruña.

Jak se vyrábí: Krémově jemná Arzúa-Ulloa se vyrábí ze syrového nebo pasterizovaného kravského mléka a konzervuje se minimálně šest dní.

Čím je výjimečný: Arzúa-Ulloa sice není nejznámějším druhem galicijského sýra, ale je podle mnoha lidí nejchutnější. Arzúa je fantasticky krémová a bohatá. V celé zemi je jen málo chutnějších dezertů než tlustý kus vydatného vesnického chleba s velkým plátkem sýra Arzúa a bohatou vrstvou tmavě červeného sladkého membrillo.

Manchego Curado

Odkud pochází: Vyprahlé pláně La Mancha, které pokrývají střední Španělsko.

Jak se vyrábí: Sýr Manchego vyrábí samozřejmě ovce Manchego. Místní plemeno ovcí se vyskytuje téměř výhradně ve středošpanělském regionu La Mancha.

Po vytvarování a vylisování se kolečka sýra namočí do slané vody minimálně pět hodin a maximálně dva dny. Sýr pak zraje minimálně 60 dní a maximálně 2 roky.

Čím je výjimečný: Předpokládá se, že sýr podobný současnému Manchego se v této oblasti vyrábí ze stejné rasy ovcí již od doby bronzové. O tisíce let později se Manchego snadno stalo nejznámějším španělským sýrem jak v zemi, tak v zahraničí.

Manchego se výrazně liší v chuti a struktuře v závislosti na tom, jak dlouho zraje, od slaného a hladkého semi curado po krystalické a kořeněné curado. Často se podává celý ve své osamělosti v tenkých trojúhelnících, díky nimž může zazářit čistá chuť tohoto slavného sýra.

Idiazabal

Odkud pochází: Severní provincie Navarra a Baskicko, jižně od francouzských hranic.

Jak se vyrábí: Queso Idiazabal se vyrábí ze syrového, nepasterizovaného mléka ovcí Latxa a Carranzana. Zraje minimálně dva měsíce a často to trvá čtyři až osm měsíců. Většina Idiazabalu je lehce uzená, což dodává jeho jemnou oříškovou chuť.

Čím je výjimečný: Idiazabal je jedním z těch oblíbenenějších sýrů. Dá se jíst samotný jako svačinu nebo, nebo nastrouhat na těstoviny či zeleninu. Idiazabal se také perfektně hodí k husté pomazánce z domácí membrillo nebo sladké pasty z červené kdoule.

Mahón

Odkud pochází: Menorca, druhý největší Baleárský ostrov ležící mezi španělským pobřežím Valencie a italským ostrovem Sardinie.

Jak se vyrábí: Artisanal Mahón se vyrábí ze syrového kravského mléka. Tvaroh se tvaruje do čtverce pomocí speciální bavlněné tkaniny zvané fogasser. Průmyslově vyráběný Mahón je často pasterizován a tvarován do klasického čtvercového tvaru pomocí průmyslových forem.

Mahón přichází ve třech úrovních zrání:

Tierno: měkké a máslové a vytvrzené 21 až 60 dní

Semi curado: nejoblíbenější druh Mahónu s charakteristickou oranžovou kůrkou, která se léčí 2 až 5 měsíců

Curado: nejsilnější, nejintenzivnější ze tří typů, který byl vyléčen minimálně 8 měsíců

Čím je výjimečný: Mahón je jedním z mála sýrů čistě z kravského mléka vyrobených mimo severní Španělsko. Slané středomořské větry dodávají sýru velmi jemnou chuť moře. Mahón je mimořádně oblíbený u španělských kuchařů, kteří ho používají ke všemu, od plnění cannelloni až po zálivku zeleniny.

Podobné aktuality

Nejlepší průvodce vínem z Madeiry

03-02-2022

Zobrazit celou aktualitu

4 druhy španělských sýrů, které opravdu musíte vyzkoušet

01-02-2022

Zobrazit celou aktualitu

Aktualita 3

11-04-2022

Zobrazit celou aktualitu

Aktualita 2

04-05-2022

Zobrazit celou aktualitu

Aktualita 1

03-05-2022

Zobrazit celou aktualitu

Zobrazit všechny aktuality